Lomber Spinal Füzyon Sonrası Bilgilendirme ve Yapılacak Egzersizler


Bu bilgi size operasyonunuz sonrası mümkün olduğunca çabuk eski sağlığınıza kavuşmanız için yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır. Hastaneden ayrılmadan önce medikal asistanımız bu broşürdeki egzersizleri size anlatacaktır.

Giriş

Spinal füzyon belinizdeki iki ya da daha fazla kemiği birleştirmek için yapılan bir operasyondur. Bunun için kemik grefti, metal plakalar ya da vidalar kullanılabilir. Bu, ameliyat olunan seviye/seviyelerde stabilizasyonu sağlamak için yapılır.

6 hafta boyunca yatak istirahati hariç korse giymeniz gerekebilir.

Ameliyatla bacaklarınıza vuran ağrı rahatlayabilir ama yaranın olduğu yere bağlı olarak bel kaslarında, gövdede veya batında ağrı olabilir. Herkesin semptomları farklıdır. Mobilize olmanız için eşit derecede ağrısız olmanız gerekmektedir.

Omurganız cerrahiyle stabilize edilmiştir, hafif egzersiz ve hareketlilik iyileşme sürecine yardımcı olacaktır.

Eğer gün içinde çok fazla egzersiz yaparsanız ve beliniz/gövdeniz veya karın bölgenizde çok acı hissederseniz, daha hareketli aktivitelerinize başlamadan önce ağrı geçene dek egzersizlerinize ve hafif hareketlerinize devam etmelisiniz.

Uyuşukluk gibi değişen his hali ağrının geçmesinden daha uzun zaman alabilir ve bazen tam olarak geçmeyebilir. Eğer bacaklarda sinirlerden ziyade omurgadaki baskıya bağlı olarak zayıflık varsa, bu zayıflık tamamen geçmeyebilir.

Ağrınız kontrol altına alınır alınmaz taburcu edileceksiniz, bağımsız olarak hareket edebilirsiniz, gerekirse merdiven de çıkabilirsiniz. Bazı hastalar operasyondan 24 saat sonra taburcu olabilir, bazıları da 2-3 gün veya daha fazla hastanede kalabilir.

Taburculuk halinde

İlk 6 hafta içinde ağır bir şey kaldırmayın, yukarıya uzanmayın ve eğilmeyin.
6 ay ağır kaldırmayın.

İşe Dönüş- İşinizin durumuna göre çalışma hayatına dönmek serbest. Masa başı bir işiniz varsa, ameliyat sonrası 6-8 haftada kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz; ağır bir işiniz varsa minimum 3 ay, belki de 6 ay sonra işe başlayabilirsiniz. Bazı durumlarda, ağır fiziksel şartları olan bir işe dönmeniz tavsiye edilmez. İşe başlamadan önce cerrahınızla görüşün.

Araba kullanma- Gideceğiniz yere varmak için yolda bir kez durursanız ve yeterince uzun oturmaktan rahatsız olmazsanız araba kullanabilirsiniz. Ama genelde uzun süreli araba kullanmayı ameliyattan sonra 6-8 hafta sonrasında yapmanız uygun olacaktır.

Operasyon sonrası durumunuza göre, korse takmıyorsanız ameliyattan 2-6 hafta ya da takıyorsanız 6 hafta sonrasına fizik tedavi alabilirsiniz. Ameliyattan 6-8 hafta sonra cerrahınız tarafından kontrolünüz yapılacaktır.

Duruşla İlgili Tavsiye:

Eğer beliniz ağrıyorsa, her zaman oturmaktan ziyade uzanarak dinlenmeyi tercih edin, çünkü bu omurgayı çevreleyen yumuşak dokuların üstündeki baskıyı azaltacaktır.

İşte size kendinizi rahat hissedeceğiniz birkaç pozisyon:

 • Midenizin altına bir yastık koyarak veya koymayarak yüzüstü uzanma

 • Bel boşluğunuza bir havlu ve dizlerinizin arasına bir yastık koyarak yan şekilde uzanma

 • Sırt üstü uzanıp kalçalar ve dizleri çekip bacakların altına yastık koyma veya sandalye ile destekleme.

 

 • Sırtınızı yaslayarak otururken her zaman dizleriniz kalçalarınızdan biraz daha aşağıda olsun, kaykılarak oturmayın.

 

1. Gün Taburcusunuz!
 • Korse takabilirsiniz.
 • Eğer hekiminiz sizin için uygun görürse ve siz de bunu yapmaktan rahatsız olmazsanız bugün yürüyebilirsiniz, sık kısa yürüyüşler daha az uzun yürüyüşlerden daha iyidir.
 • Dizlerinizin kalçanızdan daha aşağıda olduğundan emin olarak yatağın kenarında veya sağlam bir sandalyede yemek yemek için oturabilirsiniz.
 • Gerekirse size korse verilebilir, bunu otururken ya da yürürken takmanız gerekecektir.

Yatma pozisyonundan yatağın kenarında oturma durumuna geçme teknikleri:

 • Hafifçe dizlerinizden de yardım alarak bir yanınıza dönünüz
 • Bacaklarınızı yatağın kenarına sarkıtınız
 • Elinizle dirseğinizle güç alarak kendinizi yukarı doğru itiniz. Dimdik oturmamaya çalışınız çünkü bu belinizi zorlayacaktır.

Aşağıda gösterilen egzersizlere başlayın.

Daha öncede bahsedildiği gibi, ağrınız kontrol altına alınır alınmaz taburcu edileceksiniz ve kendi başınıza yürüyeceksiniz.

Egzersizler

Pelvik Tilt hareketi

Bu hareket ile hem sırt hem de karın kaslarını kasıp gevşetmek mümkün olabilmektedir. Bu kasları her hareket ettirdiğinizde belinizi kasar ve dengeyi sağlar.

Dizlerinizi bükerek sırt üstü yatın.

Sırtınızı düz tutarak sırtınız ile kalçanız arasında önce köprü yapın, 5 saniye kadar tutun (Şekil-a). Daha sonra köprü yaptığınız bel kısmını ters yöne hareket ettirip beli 5 saniye kadar kastırın (Şekil-b).

Üst karın kaslarınızı tutmayı ve nefesinizi vermeyi unutmayın. 10 kez tekrarlayın.

 

Siyatik sinir mobilizasyonu (eğer ağrı bacağınızın arkasının aşağısındaysa)

Sırt üstü yatıp ağrıyan bacağınızı göğsünüze doğru çekin.

Bacağınızın arkasını tutun ve çekilme hissedene kadar alt bacağınızı tavana doğru uzatın.

Birkaç saniye bu pozisyonda tutun, sonra indirin. 10 kere tekrarlayın.

Uyluk siniri mobilizasyonu (eğer ağrı uyluğunuzun önünün aşağısındaysa).

Yüz üstü yatın, karnınızı ve kalçalarını gerginleştirin ve dizinizi rahatsız olana kadar geriye doğru çekin.

Kalçanızda bir gerginlik hissedeceksiniz. 10 kez tekrarlayın.

Tüm egzersizleri günde üç kez tekrarlamaya çalışın.

Kendi başınıza rahatlıkla düz zeminde yürüyüp merdiven inip çıkabildiğinizde eve gidebileceksiniz.

Taburcu olduktan sonra

 • İlk 6 hafta boyunca kendinizi atar gibi oturmayın, onun yerine dizlerinizi eğip alçalarak oturmayı deneyin. Her gün oturma sürenizi artırmaya çalışın.
 • Düzenli kısa yürüyüşler yapın, vücudunuzu dik tutun ve yürüme mesafenizi daha rahat yürüdüğünüzü hissettikçe artırın.
 • Fizyoterapistinizin size gösterdiği gibi günde minimum 3 kez egzersizlerinizi yapın.
 • Acı, ağrı hissederseniz oturmaktan ziyade uzanarak dinlenin.
 • Operasyon sonrası korse takmıyorsanız 2-6 hafta ya da takıyorsanız 6 hafta sonrasına fizyoterapi randevusu almanız gerekecek. Egzersiz çalışmaları ve aktiviteler konusunda size tavsiyelerde bulunulacak ve süreç işlemeye başlayacaktır.
 • Korse takmıyor olmanız şartıyla ameliyat yeriniz iyileşmiş ve bir problem yoksa 4 hafta sonra yüzmeye başlayabilirsiniz. Az ve sık yüzmek başlangıç için en iyisidir. Suya dalmayın ve atlamayın, kurbağalama ve kelebek yüzüşü yapmaktan kaçının.
 • Bisiklet binmeye (ya da bisiklet egzersizi yapmaya) ve ağır yürüyüş yapmaya 4 hafta sonra başlanabilir.

Unutmayın!

Sağduyunuzu ve vücudunuzu dinleyin. Eğer ağrınız, acınız olursa egzersizi bırakın. Bir günde çok fazla egzersiz yaparsanız ve beliniz ağrırsa, daha ağır aktivitelere başlamadan önce ağrı geçene dek egzersizlerinize ve hareketliliğinize hafif şekilde, kendinizi zorlamadan devam edin.

Ameliyat sonrasında ilk başlarda belinizin ağrımasının size zarar vermesi olası değildir ama dokulardaki inflamasyon miktarını artırır ve iyileşmenizi geciktirir.

Hafif egzersiz ve hareketlilik iyileşme sürecine yardımcı olacaktır.
İletişim

Editör: Prof Dr Ersin Erdoğan
Muayenehane

Beştepe Mahallesi Yaşam Caddesi
Neorama Plaza A Blok
No: 13/92
Söğütözü
Yenimahalle/Ankara, TURKEY
Email: drersinerdogan@yahoo.com


T:(312) 425 80 32
M:(530) 926 4141

© Değişiklik Tarihi: 1 Nisan 2024

Sosyal Medya