Servikal Dekompresyon / Diskektomi için Bilgi ve Egzersizler


Giriş

Servikal dekompresyon veya diskektomi boyundaki sinirler veya omurilik üzerinde ağrıya ve duyu değişikliğine sebep olan baskıyı kaldırmak için yapılan bir operasyondur.

İlk 2-4 hafta boyunca boyunluk kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bu bilgi operasyon sonrası mümkün olduğunca çabuk eski sağlığınıza kavuşmanız için size yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.

Herkesin semptomları farklıdır. Sadece kolunda ağrısı olan hastalar genellikle çabucak iyileşirler ve operasyondan sonra 24 saat içinde evlerine giderler. Omurilikteki baskıya bağlı olarak operasyon olan hastalarda iyileşme daha yavaştır ve semptomlar her zaman tamamıyla geçmez.

İşe Dönüş- İşinizin türüne bağlıdır. Eğer masa başı bir işte çalışıyorsanız, ameliyat sonrası 6-8 haftada kendinizi daha iyi hissedip işe başlayabilirsiniz; daha ağır bir işteyseniz işe dönüş minimum 3 ay olacaktır. İşe başlamadan önce mutlaka cerrahınızın onayını alın.

Araba kullanma-Eğer boyunluk takıyorsanız kesinlikle araba kullanmayın. Boyunluğu çıkarır çıkarmaz başınızı sağa sola rahatça hareket ettirebiliyorsanız, dikiz aynalarına rahatça bakabiliyorsanız, araba kullanabilirsiniz. Eğer bacaklarınızda güçsüzlüğe sebep olan kord basısı varsa araba kullanmadan önce ani duruşlar yapabilmelisiniz.

1. Gün-Taburculuk
  • Hareketliliğiniz güven vericiyse kendi başınıza serviste hareket edebilirsiniz.
  • Gösterildiği şekilde yavaşça egzersiz programınıza başlayabilirsiniz.
  • Tüm egzersizler günde 3-5 kez tekrarlanmalıdır.
  • Hareketleriniz güvenli şekle girer girmez ihtiyacınız halinde merdiven çıkabildiyseniz, eve gidebilirsiniz. Ameliyattan sonra 24 saat içinde olabilir.

Taburcusunuz!

  • Size gösterildiği gibi egzersizlerinize devam edin.
  • Cerrahınız aksini demedikçe 3 ay ağır kaldırmaktan sakının.
  • Boyunluk takıyorsanız, fizyoterapi için boyunluğunuz çıktıktan sonra görüleceksiniz; boyunluğunuz yoksa operasyon sonrası 2 ve 4 hafta arasında görüleceksiniz.
  • 6-8 hafta sonrası cerrahınız sizinle görüşecektir.

Egzersizler

Boyun Esnetme Hareketi

Boyunluk takarken, başınızı dik tutun, çenenizi boynunuza doğru çekin. Orada tutun ve başı aşağı doğru 10 kere sallayın. Sonra gevşeyin.

Sinirleri Harekete Geçirme

Bu egzersizler koldaki sinirleri hareketli tutma ve skar dokusu içinde sıkışıp kalmamaları için hazırlanmıştır.

Medyan Siniri Harekete Geçirme

Kolunuzu omuz hizanıza kadar kaldırın. Duvara avuç içinizi yaslayın, parmaklar yukarı doğru olsun. Duvara doğru dirseğinizi bükerek eğilin ve tekrar düzelin. Bu kez parmaklar aşağı doğru olsun ve yine duvara doğru eğilip tekrar düzelin. 5 saniye kalın, gevşeyin ve 4 kez daha tekrarlayın.

Ulnar Siniri Harekete Geçirme

Kolunuzu omuz hizanıza kadar kaldırın. Dirseğinizi bükün, başparmak ve işaret parmağınızı birleştirin, tersten gözünüzün üstüne koyun, avuç içiniz yukarı doğru baksın, gözünüzün üstüne götürerek orada 5 saniye tutun. Gevşeyin ve bu hareketi 4 kez tekrarlayın.

Radyal Siniri Harekete Geçirme

Kolunuzu yanda tutun, içe bükün, bileğinizi büküp kolunuzu geriye doğru alın, bir açı oluşturun. 5 saniye tutun, gevşeyin ve 4 kez hareketi tekrarlayın.

Yumuşak bir boyunluğunuz yoksa aşağıdaki egzersizleri de yapabilirsiniz.

 

Boyun Esnetme Hareketleri

Boynunuzu nazikçe öne doğru eğiniz, çok zorlamadan yapın bu hareketi. Sonra gevşeyin ve boynunuzu düzeltin. 10 kez tekrarlayın.

Boyun Çevirme Hareketi

Başınızı yavaşça bir yanınıza doğru çevirin, zorlamadan yapın lütfen. Sonra diğer tarafa çevirin ve gevşeyin. 10 kez tekrarlayın.
İletişim

Editör: Prof Dr Ersin Erdoğan
Muayenehane

Beştepe Mahallesi Yaşam Caddesi
Neorama Plaza A Blok
No: 13/92
Söğütözü
Yenimahalle/Ankara, TURKEY
Email: drersinerdogan@yahoo.com


T:(312) 425 80 32
M:(530) 926 4141

© Değişiklik Tarihi: 1 Nisan 2024

Sosyal Medya