Beyin Anevrizmasının Cerrahi Tedavisi

BEYİN ANEVRİZMASININ (BALONCUK) KLİPLENMESİ İÇİN KRANİOTOMİ

BEYİN ANEVRİZMASI (BALONCUK) NEDİR?

Beyin anevrizması beyin damar duvarındaki anormalliktir. Bu beyin damar duvarındaki anormallik kan akımının oluşturduğu basınç ile gittikçe küçük bir balon gibi şişer. Genellikle beyinin tabanında olan yoğun damar ağında olur ve damarın dallandığı yerdedir.

KRANİOTOMİ NEDİR?

Beyine ulaşmak amacı ile bir parça kemiğin blok olarak bazı özel aletler yadımı ile yapılması işlemidir. Öncesinde kafa derisi (skalp) açılarak bu işlem yapılır. Beyindeki işlemler bittikten sonra çıkarılan kemik yerine konulup bütün katlar kapatılır.

ANEVRİZMALAR NEDEN KLİPLENİLİR?

Anevrizmaların duvarı normal damar duvarından daha zayıf olduğu için patlayıp kanayabilir. Kanadığında da hastada yüksek oranda inme ve ölüm oluşturabilir. Bu riskleri göz ardı etmek mümkün değildir. Bazı anevrizmaların tedavi edilmesine gerek yokken bazıları coil denilen yöntemle anjiyografik olarak girilip tıkanabilmektedir. Bazıları ise şekil ve yeri nedeni ile coilenememektedir ve bunlar ameliyat ile kliplenir kliplendiğinde kanama riski de ortadan kaybolur.

KLİP NASIL BİRŞEYDİR?

Titanyumdan yapılan ve saç tokası gibi bir mekanizması olan ve özel tutacak aleti ile bacakları acılan ve bırakıldığında kapanan metalik bir alettir.

HASTA DOKTORA AMELİYATTAN ÖNCE NELERİ SÖYLEMELİDİR?

Kan pıhtılaşma probleminiz varsa
Yeni geçirilmiş herhangi bir sağlık probleminiz varsa
Kanı sulandırıcı ilaçlar alıyorsanız (Kumadin Aspirin gibi)
İlaç veya diğer alerjileriniz varsa

AMELİYAT NASIL YAPILIR?

Ameliyathanede genel anestezi verilir ve hastanın pozisyonu lezyon en üstte olacak şekilde yapılır. Skalpde kesi yapılacak yer tıraşlanır ve anti-septik solüsyonla yıkanır. Hasta örtülür ve kesi hattına lokal anestetik enjekte edilir ve deri kesilir. Kemiğe bir dril denilen matkap ile delik açılır ve bu delikten otomatik aletler yardımı ile planlanılan büyüklükte kemik tabakası çıkarılır ve steril olarak ameliyat sonuna kadar saklanır. Beyinde önce kağıt gibi kalın olan dura ismi verilen en dıştaki zar açılır ve beyin karşımızdadır.
Beyinin lopları arasındaki doğal aralıkların açılması ile damarlara ulaşılır. Anevrizma etraftaki damar ve varsa sinirlerden ayrılır. Bu işlem esnasında duvarı ince olduğu için kanayabilir bu nedenle dikkatli ve hazırlıklı olmak gerekir. Daha sonra klip anevrizma boynundan tutturulup bırakılır
Sonra bütün kanamalar durdurulur. Daha sonra dura kapatılır çıkarılan kemik yerine monte edilir en son skalp kapatılarak ameliyata son verilir

SONRA NE OLUR?

Hasta uyandığında yoğun bakımda olacak damar yolu ve idrar sondası olacak 1-2 saat sonra hasta odasına alınacak. Sık olarak kat hemşiresi nabız/tansiyon ve şuur durumunu takip edecek  ilk akşam hasta sık olarak yapılan kontroller nedeni ile uykusu bölünecek. Ağrı kesici damardan kalçadan veya ağızdan verilecek. Hasta koğuşuna alındığında beyin tomografisi yapılır. Başa yapılan ameliyatlarda genellikle hastanın ağrısı çok aşırı değildir. Özellikle erkek hastalarda idrar sondasına karşı rahatsızlık olabilir bu aşırı ise idrar sondası çıkarılabilir.
Ertesi gün kolunuzdaki serum çıkarılır. Ağızdan beslenme başlar ve hasta yürütülür. Sonraki iki gün içerisinde hasta iyice normal insanlar gibi yürür. Hasta rahat hissedince eve gönderilir. Hasta eve gönderilmeden önce bir beyin tomografisi kontrolü yapılabilir. Ameliyattan sonraki belli bir süre baş ağrısı olacaktır. Dikişler genellikle 7-10 gün arasında alınırlar.

HASTA HASTANEDE NEKADAR SÜRE KALIR?

Eğer ameliyat acil değilse hasta ameliyat sabahı veya ameliyattan bir gün önce yatar. Hastanın ameliyat gününün öncesi akşamından itibaren (gece saat 20:00) aç kalması ve su içmemesi gerekmektedir. Ameliyattan sonraki 5-7 gün arasında hasta taburcu edilir. Hasta çıkarken kendi ihtiyaçlarını karşılayacak güçtedir (tuvalet, giyinme, banyo gibi). Ameliyat öncesi hastanın felç gibi tablosu varsa bunun toparlaması zaman alacaktır. ( Eğer hasta kanama sonrasında acil ameliyata alındı ise hastane kalışı daha uzun ve problemli olabilir. Burada subaraknoid kanama denilen olay olduğu için o bölümü okuyabilirsiniz.)

CERRAHİ SONRASINDA HASTA HANGİ DURUMLARDA DOKTORUNA BİLGİ VERMELİDİR?

Artan başağrısı
Ateş
Bayılma
Yarada şişlik veya iltihap
Yaradan sıvı gelmesi
Kuvvetsizlik uyuşukluk
Uykulu halin artması

EVE DÖNDÜĞÜNÜZDE NELER OLACAK?

Yorgun hissedeceksiniz
Öğleden sonraları yatma isteği sıkılıkla olur
Ara sıra olan başarılarınız olabilir (Bunlar zamanla azalmalıdır)
Ameliyat sonrası anjiografi yapılabilir.
Nöbetleri engellemek için ilaç verilebilir.
İlk üç ay araç kullanmayacaksınız
Ameliyattan sonra birinci ayda Dr. Ersin Erdoğan’a kontrol muayenesi olacaksınız.
İşnize dönme konusunu Dr. Ersin Erdoğan ile konuşacaksınız

RİSKLER NELERDİR?

Bu riskler geneldir her hasta için doktoru ile konuşması gerekmektedir

Genel riskler
Anevrizmanın kliplenememesi
Anevrizmanın kısmi tıkanabilmesi
Enfeksiyon (antibiyotik ile tedavi edilir)
Ameliyat sonrasında ameliyat yerinde boşaltma gereği olan pıhtı olması
İnme
Nöbet
Ölüm (Nadirdir)
Bacaklarda pıhtı olması bunun akciğerlere gitmesi (akciğer embolisi) (nadirdir)
Direk cerrahi ile ilgili olmayan yan etkiler
            Zatürre
            Kalp krizi
            İdrar yolu enfeksiyonu

ANEVRİZMANIN TEKRARLAMA ŞANSI VARMIDIR?

EVET  Çok nadirdir bu genellikle ameliyattaki klipleme işleminin tam yapılıp yapılmadığına bağlıdır. Bazen anevrizma konumu ve önemli damarları içinde tutması nedeni ile tam kliplenemeyebilir bu durumda anevrizma kanama riskini azaltmak için etrafı bazı malzemelerle paketlenir.

HASTADA BAŞKA ANEVRİZMALAR OLABİLİR Mİ?

EVET, şansı oldukça düşüktür fakat hasta takip edilmelidir.

ANEVRİZMALAR GENETİKMİDİR?

Bazı olgularda genetiktir. Örneğin ailede polikistik böbrek hastalığı varsa veya anevrizma ailenin bazı fertlerinde varsa diğer aile bireylerinin ağrılı olmayan MR anjiografi ile kontrol edilmesi uygun olacaktır.

 

Bu yazıdaki bilgiler genel bilgi vermek amacı ile hazırlanmış olup bir doktordan alınan bilgilerin yerine kullanılamaz.

© Buradaki bilgilerin herhangi bölümü veya tamamı Dr Ersin Erdoğan’ın müsaadesi olmadan kullanılamaz veya çoğaltılamazİletişim

Beştepe Mahallesi Yaşam Caddesi
Neorama Plaza A Blok
No: 13/92
Söğütözü
Yenimahalle/Ankara, TURKEY
Email: drersinerdogan@yahoo.com

T:(312) 425 80 32
M:(530) 926 4141

Sosyal Medya