Kapsam    Spıne - Omurga    Femoral Ağrı

Femoral Ağrı

FEMORAL AĞRI

LOMBER OMURGA

Lomber omurgalar (beldeki olan kemikler ve diskler) omurga ve disklerden yapılmıştır. Omurgalar birleşerek blok halde omurga iskeletini yaparken diskler ise omurgalar arasındaki yastıkları yaparlar. Omurga kemiğine tek olarak bakıldığında halka şeklinde olduğunu görürüz bu halkanın arka kısmını lamina ve pedikül denilen kemik kısımları yapmaktadır. Omurga halkaları üst üste konulduğunda ortalarındaki boşluk birleşerek tüp şeklinde bir kanal yapar. Bu kanal bacağa giden sinirleri içermektedir. Her sinir gideceği yere geldiğinde foramen adı verilen delikten çıkarlar.

DİSK

İki bölümümden yapılır. Dıştaki yapı (anulus fibrozus) ve içteki yapı (nükleus pulpozus). Dıştaki kapsül yapısı katlı liflerden yapılmıştır ve içteki yumuşak jel kıvamdaki yapıyı tutar. Bir omurganın diğeri üzerinde kolay hareket etmesini sağlamaktadır. İçerdeki yumuşak disk yapısı diş macunu kıvamına benzemektedir (biraz daha katı)

FEMORAL AĞRI NEDİR?

Bu bir şikayettir. Ağrı özellikle baldırın (uyluk) ön kısmında olur oradan aşağıya doğru iner ve ayak bileğine doğru inebilir. Bazen de ağrı arkaya doğru yayılabilir.
Genellikle bası burada belde olur ve sinirin bacak üzerindeki uzandığı yerlerde ağrı hissedilir. Bu sinirin isme femoral sinirdir. Buradaki ağrıya da Latince femoralji denilir.

BERABERİNDE OLAN DİĞER ŞİKAYETLER

Bel ağrısı
Spesifik bir ağrı değildir ve eğer tek taraflı ise bacağın ağrıyan tarafı ağrır. Bel ağrısının sebebi disk kapsülünün yırtılmasına veya beldeki kasların spazmına bağlıdır. Hastada sadece bu şikayet de olabilir.

Uyuşukluk ve kuvvetsizlik
Her zaman olmaz. Sinirin bası nedeniyle iyi çalışmadığının göstergesidir.

Karıncalanma
Genellikle şikayet olan tarafta sık olarak olmaktadır.

Kramp
Bu genellikle etkilenen sinirin kontrol ettiği kaslarda meydana gelmektedir. Belde de olabilir ve spazm şeklindedir.

NEDEN FEMORALJİ DENİLMEKTEDİR DE SİYATİK VEYA SİYATALJİ DENİLMEMEKTEDİR.

Çünkü iki durumda da farklı sinirler etkilenmektedir. Ve bacağın değişik kısımlarında ağrı olmaktadır.

FEMORALJİYE NE SEBEP OLMAKTADIR?

Diskler genellikle yaşla beraber dejenere olamaya başlarlar. Kapsülde küçük bir yırtık başlar. Yırtık diskin aşırı basması ile de oluşabilir. Diskin aşırı yüklenmesi için ağır bir şeyler yapmak şart değildir yatakta yatarken dönme hareketi esnasında da olabilir. Bu disk çıkıntısı da sinire basarak bacağa yayılan ağrıya neden olabilir.

Yansıyan ağrı
bazen faset eklemindeki bir problemin ağrısı belde ve aşağıda hissedilebilir burada beyne gelen ağrı uyarılarını beyin daha uzak olan yerlerden geliyormuş gibi hissedebilir. Yani sinir basısı olmadan da bu hissedilebilir.

NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Doktorunuz genellikle sizin şikayetlerinize dayanarak yaptığı muayeneden tanı koyabilir.

NE YAPMALISINIZ?

Yerel doktorunuza müracaat edin o sizin tedavinizi planlayacaktır. Öncelikle bir miktar işe gitmeden istirahat etmelisiniz. Hiç bir şey yapmamanız halinde şikayetlerinizin kötüleştiğini göreceksiniz. Uzun süre oturmak şikayetlerinizi artıracaktır. İyileşme periyodunda ağır şeyler taşımayınız. Bazı sportif faaliyetlerde şikayetlerinizi artıracaktır.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Tedavi şekli sizin ne kadar etkilendiğinize bağlıdır
Eğer sinir kökü ve omurilik basısı yoksa aşağıdaki tedaviler denenebilir.

Ağrı kesici ilaçlar                belirli aralıklarla devamlı olarak alınmalıdır. Hastadan hastaya cevapta değişiklik gösterir.
Anti-enflamatuar ilaçlar     eğer ülser, gastrit veya reflü hastalığınız varsa bu ilaçları kullanmamalısınız. Eğer sinir basısı varsa etkili olmayabilir.
Fizik tedavi                           bir çok şekli var bu nedenle bu konuyu fizyoterapist ile tartışmanız lazım
Epidural                                bazı hastalar epidural olarak steroid enjeksiyonu yapıldığında rahatlarlar

İYİLEŞME NE KADAR SÜRMEKTEDİR?

Şikayetler genellikle kendiliğinden çözülecektir. Genellikle olguların çoğunda 6 haftayı almaktadır. Bu sürenin ilk iki haftası oldukça kötüdür. İkinci 2 haftalık periyotta daha iyisinizdir ve 6. haftada normale dönersiniz. Genel kural olarak önce ağrınız iyileşir daha sonra güçsüzlüğünüz en son olarak da uyuşukluk şikayetiniz iyileşecektir.

Yapılacak testler ve konsültasyonlar

DÜZ RÖNTGEN FİLMİ
Genellikle ilk yapılan filmdir. Bu omular arasındaki disk yüksekliğinde azalmayı gösterebilir çıkan diski gösteremez.

TOMOGRAFİSİ (CT)
Genellikle ikinci yapılan testtir. Fıtık varsa burada görülebilir.

MRI
CT benzeri bir tetkiktir fakat bu CT gibi X ışını kullanmaz onun yerine manyetik alan kullanır ve yumuşak doku ve diskin görülebilirliği bu tetkikle kesinlikle daha iyidir.
Tetkikler tamamlandığında aile hekimi tarafından aşağıdaki uzmanlara sevk edilirsiniz:           

  • Beyin ve Sinir Cerrahı
  • Nörolog
  • Ortopedi Uzmanı
  • Romatoloji Uzmanı

CERRAHİ TEDAVİ NE ZAMAN ÖNERİLİR?

Her şeyi denemenize rağmen iyileşemiyorsanız.
Kuvvetsizlik ve uyuşukluğunuz artma gösteriyorsa
Ağrıya dayanamıyorsanız
Şikayetleriniz kötüleşiyorsa
Bazen fıtığınız çıkıyor ve kanala bası yapıyorsa tüm sinirlere basarak fonksiyonlarınızı yapamamanıza neden olur. Bu şekilde uyuşukluk ve kuvvetsizlik çok ileri düzeyde olup idrar ve gaita kaçırma olayı başlayabilir (Cauda Equina sendromu). Bu olay bir acil durumdur ve hastaneye girmeniz gerekmektedir. Ve acil cerrahi ile toparlama şansınız vardır.

 

Bu yazıdaki bilgiler genel bilgi vermek amacı ile hazırlanmış olup bir doktordan alınan bilgilerin yerine kullanılamaz.

© Buradaki bilgilerin herhangi bölümü veya tamamı Dr Ersin Erdoğan’ın müsaadesi olmadan kullanılamaz veya çoğaltılamazİletişim

Beştepe Mahallesi Yaşam Caddesi
Neorama Plaza A Blok
No: 13/92
Söğütözü
Yenimahalle/Ankara, TURKEY
Email: drersinerdogan@yahoo.com

T:(312) 425 80 32
M:(530) 926 4141

Sosyal Medya