Hakkımızda    Beyin Cerrahisi

Beyin Cerrahisi


SOL TEMPORAL

Duyma, görme ve anlamamızı sağlar. Gördüklerimizin ve duyduklarımızın hafıza kontrollerini sağlar. Kelimelerin tanınmasını sağlar ve kişisel ve davranışsal yapıyı belirler.

BEYİN SAPI

Beyin sapı nefes alıp verme, kalp atışı, beslenme ve uyanıklık durumumuzu kontrol eder. Aynı zamanda uyku döngüsü, terleme, kan basıncı, vücut ısısı ve denge de beyin sapı tarafından kontrol edilir.

BEYİNCİK

Serebellum adı verilen bu yapı denge, duruş ve hareketlerin kontrolünü sağlar. Bunu uzuvları etkileyerek yapar; bazı refleks hareketlerin hafızası da burada yer alır.

SAĞ TEMPORAL LOB

Duyma, anlama, organizasyon, duyulan ve görülen şeylerdeki konsantrasyon sağ temporal lob tarafından kontrol edilir. Müzik notasının sesinin ve konuşma dışı olan aktivitelerin hatırlanmasını sağlar.

OKSİPİTAL LOB

Oksipital lob, gördüğümüz şeylerin anlaşılmasını sağlar. Bu lob aynı zamanda okuma ve yazmayı, objelerin bulunması ve renklerin tanınması yolu ile yapar. Kelimelerin ve yazılı objelerin tanınması, hareketli objelerin takip edilmesi bu lob sayesinde olur.

PARYETAL LOB

Paryetal lob, görme, dokunma duyusu, vücut pozisyonu, objelerin tutulması, konuşma ve konuşma dışı hafızayı kontrol eder. Bu lob değişik duyularda gelen girdileri koordine ederek vücudun duyu kontrolünü, yazmayı, matematiği ve dilin anlaşılmasını sağlar.

FRONTAL LOB

Frontal lob, şuurluluk, dışarıdan gelen uyarıya cevap verme gibi kişisel özellikleri oluşturan yüksek entelektüel fonksiyonları kontrol eder. Yutma, tükürük oluşması, konuşma, çiğneme, yüz ifadesi ve bunun yanında el, kol, kalça, bacak ve ayak hareketlerinin koordinasyonlarını bu lob sağlar.

  • sol temporal.jpg
  • sagtemporallob.jpg
  • oksipitallob.jpg
  • beyincik.jpg
  • frontal lob.jpg
  • paryetallob.jpg
  • beyin sapi.jpgİletişim

Editör: Prof Dr Ersin Erdoğan
Muayenehane

Beştepe Mahallesi Yaşam Caddesi
Neorama Plaza A Blok
No: 13/92
Söğütözü
Yenimahalle/Ankara, TURKEY
Email: drersinerdogan@yahoo.com


T:(312) 425 80 32
M:(530) 926 4141

© Değişiklik Tarihi: 1 Nisan 2024

Sosyal Medya