Profesör Ersin Erdoğan Finlandiya’da


Özel Ufuk Üniversitesi, Tıp Bölümü Beyin Cerrahisi Profesörü Ersin Erdoğan, Finlandiya’ya bir haftalık çalışma ziyaretinde bulundu.

 Özel Ufuk Üniversitesi, Tıp Bölümü Beyin Cerrahisi Profesörü Ersin Erdoğan, Finlandiya’ya bir haftalık çalışma ziyaretinde bulundu. Helsinki Üniversitesi Beyin Cerrahisi Anabilimdalı Başkanı Profesör Juha Hernesniemi ile bir araya gelen Erdoğan, beyin anevrizması (AVM) alanında çalışmalar yaptı.

 Profesör Erdoğan, meslektaşı Hernesniemi ile birlikte beyin anevrizması ameliyatlarına katıldı; kullanılan teknik ve uygulamalar üzerine incelemelerde bulundu. Erdoğan, “Özellikle kuzey ülkelerinde beyin ve damar hastalıkları daha sık görülüyor. Bu rahatsızlıklarla ilgili Türkiye’de yılda 20-30 ameliyat yapılırken, Finlandiya’da bu sayıda ameliyat haftada yapılıyor. Dolayısıyla ameliyat ekibi daha kısa sürede ve sıklıkla çalışıyor. Bu konuyla ilgili çalışmalar yapmak üzere geldim.”diye konuştu.

 Beyin ve damar hastalıklarının Finlandiyalılarda daha sık görülmesinin genetik ve ırksal sebeplerden kaynaklanabileceğini belirten Erdoğan, çevresel koşulların bir etken olabileceğini söyledi.

 Erdoğan, Finlandiya’nın önde gelen beyin cerrahlarından biri olarak kabul edilen Hernesniemi’nin Türkiye’nin dünyaca ünlü beyin cerrahı Profesör Gazi Yaşargil’in öğrencisi olduğunu da sözlerine ekledi.

Profesör Ersin Erdogan’ın çalışmaları www.beyincerrahisi.org adlı internet sitesinde bulunabilir.
İletişim

Editör: Prof Dr Ersin Erdoğan
Muayenehane

Beştepe Mahallesi Yaşam Caddesi
Neorama Plaza A Blok
No: 13/92
Söğütözü
Yenimahalle/Ankara, TURKEY
Email: drersinerdogan@yahoo.com


T:(312) 425 80 32
M:(530) 926 4141

© Değişiklik Tarihi: 1 Nisan 2024

Sosyal Medya