Trigeminal Nevraljiyi Tedavi Edebilecek Beyin Cerrahisi Uzmanını Nasıl Bulabiliriz


Yüz ağrınız varsa, trigeminal nevraljiden muzdarip olabilirsiniz. Trigeminal nevralji kendiliğinden ortaya çıkan ve yüzün bir tarafını içeren keskin, şok benzeri ağrı ile karakterize bir yüz ağrısı durumudur. Diğer potansiyel semptomlar arasında kulak ağrısı, diş ağrısı, aşırı duyarlı yüz veya yüzün bir tarafının uyuşma / yanma hissi olabilir. Trigeminal siniri etkileyen tüm hastalıklar trigeminal nevralji olarak kabul edilmez. Genellikle doktor ve hastanın trigeminal nevralji ve diğer nöropatik yüz ağrısı formları arasındaki ince farklılıkları belirlemesi zor olur. Uygun tedavi planına karar vermek için bu farklılıkları tanımak zorunludur. Yüz ağrısı ile ilgilenen nöroşirürji uzmanı bulmak, doğru tanı koymak ve doğru tedaviye başlamak için önemlidir.

Trigeminal nevralji için çoklu tedavi seçenekleri vardır ve bir kişi için bir tedavi şekli doğru olabilir, ama bu sizin için en iyi tedavi olmayabilir. Trigeminal nevralji tedavisinde uzmanlaşmış bir beyin cerrahının seçilmesi, durumunuz için mümkün olan en iyi bakımı almak için gereklidir. Bu makale, trigeminal nevraljininizin tedavisine yardımcı olacak doğru beyin cerrahını bulmak için bilgi sağlar ve bir rehber özelliği taşır.

Başlarken: Durumunuzu ve seçeneklerinizi anlama

Yüz Ağrısı Derneği'ne göre, Amerika Birleşik Devletleri nüfusunda yeni teşhis edilen TN vakalarının görülme sıklığı 100.000 kişide (yılda) yaklaşık 4.3'tür. Trigeminal nevraljinin nadir olmasına rağmen, birçok beyin cerrahı bu durum için mümkün olan en iyi bakımı bulmayı zorlaştırabilecek çeşitli tedavi seçenekleri sunar. Sizin için en iyi uygulayıcıyı bulmak için nasıl gezineceğinizi daha iyi anlamak için trigeminal nevralji için genel tedavi sürecine bakalım.

Aile hekiminiz veya nöroloğunuz tarafından trigeminal nevralji teşhisi konduktan sonra, yüz ağrınız için ilk basamak tedavi seçeneği nörojenik ağrınızı gidermeyi amaçlayan ilaçları içerir. Bu ilaçlar genellikle bir nörolog veya birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından yönetilir. Bazen, kronik yüz ağrısı olan hastalarda ilaç direnci veya bu ilaçlara karşı toleranssızlık gelişebilir. İlaç tedavisinin yüz ağrısının yeterli rahatlamasını sağlayamadığı durumlarda, ek tedavi seçenekleri gereklidir ve bu, tedavinizde bir beyin cerrahının gerekli olacağı yerdir. Bu ek nöroşirurji tedavi seçenekleri şunları içerir:

 • Mikrovasküler dekompresyon, trigeminal siniri damarlardan uzaklaştıran, kan damarlarını ayıran açık bir ameliyat
 • Trigeminal rizotomi, trigeminal sinir liflerinin yüz ağrısını azaltmak veya tamamen hafifletmek için seçici olarak hasar gördüğü bir prosedür
 • Stereotaktik radyocerrahi, odaklanmış radyasyon ışınlarının trigeminal sinir boyunca belirli bir bölgeyi hedef aldığı (trigeminal sinirin beyin sapından çıktığı bölge) ve yüz ağrısının hafifletilmesine yardımcı olan bir işlemdir.

Benim için en iyi seçenek hangisidir?

Trigeminal nevralji için birden fazla tedavi seçeneği ile, durumunuz için hangi müdahalenin en iyi olduğunu belirlemek zor olabilir. Trigeminal nevraljinin nedenini anlamak, bir tedavi seçeneğinin seçimine rehberlik etmek için önemlidir. Trigeminal nevraljiye aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli durumlar neden olabilir:

 • Trigeminal sinirin kan damarı ile sıkışması
 • Trigeminal sinirin sinir liflerinin  kısa devresine neden olan miyelin kılıf yalıtımının bozulması
 • Beyin kitlesi (yani tümör, kistler)
 • İnme
 • Demiyelinizan hastalık (yani multipl skleroz)
 • Nedeni bilinmiyen bazı durumlarda olabilir

Beyin görüntüleme çalışmaları, yukarıdaki nedenlerden hangisinin yüz ağrısına neden olduğunu en iyi şekilde tanımlamaya yardımcı olur. En yararlı görüntüleme çalışması, trigeminal sinir ve yakındaki damarları değerlendirmeye odaklanmış bir beyin MRG'sidir. İnce dilimli, muti-düzlemsel steady-state free precession (sabit durumlu serbest durgunluk) (SSFP), T2 ağırlıklı sekanslar, trigeminal sinir durumunun ayrıntılı olarak anlaşılmasını sağlamak için en iyisidir. Bu taramalar ayrıca constructive interference steady state (CISS) veya fast imaging employing steady-state acquisition (FIESTA) dizilerini kullanan hızlı görüntüleme olarak da adlandırılır. Kontrastlı T1 ağırlıklı diğer MRI sekansları da semptomlara neden olabilecek tümörleri dışlamaya yardımcı olabilir.

Kuralın istisnaları olmasına rağmen, trigeminal sinir üzerinde yüz ağrısına neden olan damar kompresyonu genellikle en iyi şekilde mikrovasküler dekompresyon ile tedavi edilirken, trigeminal nevralji semptomları damar kompresyonu ile ilişkili değilsemikrovasküler dekompresyon iyi seçenek olmasına rağmen, trigeminal rizotomi veya radyocerrahi ile tedavi edilebilir. Seçenekler hastanın tıbbi durum, hedefleri ve tedavi ile ilgili beklentilerine göre yapılmalıdır.

Doğru beyin cerrahını bulmak
Trigeminal nevralji için mevcut olan birçok tedavi seçeneği ile, özel durumunuza en iyi bakımı sunmak için tüm bu teknikler konusunda bilgili ve deneyimli bir beyin cerrahı bulmak önemlidir. Muayene olmak ve çeşitli beyin cerrahlarıyla buluşmak, yüz ağrınızı hafifletmeye yardımcı olabilecek seçenekleri değerlendirmek için yardımcı olabilir. Bazı cerrahlar bunu telefon veya e-posta yoluyla yapabilirken, bizzat randevu alıp görüşmeyi her zaman düşünün. Beyin cerrahının eğitim ve öğretimini bilmek, mesleğin uygulayıcıları arasında yararlı bir karşılaştırma olabilir. Beyin cerrahına sormaya hazırlanan soruların bir listesini hazırlayın ve doktorunuzun sorularınızı nasıl yanıtladığını değerlendirin. Doktorunuz belirtilerinizi ve durumunuzu dinlemeli ve tedavi seçenekleri hakkında açık açıklamalar sağlamalıdır. Trigeminal nevralji, karmaşık tedavi seçenekleriyle karmaşık bir durum olmasına rağmen, doktorunuz cerrahi seçeneklerinizin yanı sıra riskleri ve faydaları açıkça bildirebilmelidir. Dikkate alınması gereken bazı sorular:
* Cerrahın yüz ağrısı durumlarını tedavi etme deneyimi var mı?
    * Trigeminal nevralji ile hasta durumunu anlamak, bu durum için bir beyin cerrahı bulurken önemli bir husustur.Doktorunuzun trigeminal nevraljide uzmanlık alanı olup olmadığını belirleyin.

Nihayetinde, seçmeye karar verdiğiniz kişi size güven duygusu aşılamalıdır. İlk toplantınızı takiben doktorunuzla ve ofis personelinizle ne kadar rahat hissettiğinizi düşünün. Standartlarınız ve beklentilerinizle nasıl kıyaslanıyorlar?

Beyin cerrahınızla görüştükten sonra kendinize sormanız gereken bazı sorular:

 • Doktorla konuşmak kolay mıydı?
 • Nöroşirürjiyen tüm sorularıma net bir şekilde cevap verdi mi?
 • Nöroşirürjiyen trigeminal nevralji ve tedavi seçenekleri hakkında bilgili mi görünüyordu?
 • Önerilen tedavi seçeneğinin neden benim için en iyi olduğunu anladım mı?

Beyin cerrahınızla iyi bir ilişki kurmak zaman alabilir ve endişelerinizi iletebilmeniz ve tedavi planlarını anlayabilmeniz tedavi sürecinizin önemli yönleridir. Sonunda, açık iletişim ile cerrahınızla çalışmak, durumunuzu etkili bir şekilde tedavi etmek ve yüz ağrısı olmadan normal bir yaşam tarzına geri dönmek için en iyi şansı sağlayacaktır.

Anahtar noktaları
* İlaç yüz ağrınızı tedavi etmiyorsa, seçenekleri nörologunuzla veya aile hekiminizle görüşün:
    * Trigeminal nevralji için ilk basamak tedavinin nöropatik ağrı kesici ilaçlar olduğunu hatırlamak önemlidir. İlaca drençli yada ilaçları yan etki nedeni ile kullanamadığınız durumda  cerrahi prosedürlerin etkili olduğu kanıtlanmıştır.
* Beyin cerrahınız hakkında daha fazla bilgi edinin
    * Nöroşirurjyenin trigeminal nevraljili hastaları tedavi etme eğitimi, eğitimi ve deneyimi hakkında bilgi toplayın.
* İlk ziyaretinizde beyin cerrahınızı değerlendirin
    * Tedavi seçeneklerinizi, sonuçlarınızı, risklerinizi ve faydalarınızı anlayın
    * Beyin cerrahınızla açık iletişim, etkili tedavi için size en iyi şansı sağlayacaktır.
İletişim

Editör: Prof Dr Ersin Erdoğan
Muayenehane

Beştepe Mahallesi Yaşam Caddesi
Neorama Plaza A Blok
No: 13/92
Söğütözü
Yenimahalle/Ankara, TURKEY
Email: drersinerdogan@yahoo.com


T:(312) 425 80 32
M:(530) 926 4141

© Değişiklik Tarihi: 1 Nisan 2024

Sosyal Medya